لخت و عریان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آنگاه سپاهیان والی، عیسی را به دیوانخانه برده، تمامی فوج را گرد وی فراهم آوردند. و او را عریان ساخته، لباس قرمزی بدو پوشانیدند،29و تاجی از خار بافته، بر سرش گذاردند و نی بدست راست او دادند و پیش وی زانو زده، استهزاکنان او را می گفتند: «سلام ای پادشاه یهود!» و آب دهان بر وی افکنده، نی را گرفته بر سرش می زدند. و بعد از آنکه او را استهزا کرده بودند، آن لباس را از وی کنده، جامه خودش را پوشانیدند و او را بجهت مصلوب نمودن بیرون بردند. متی ۲۷: ۲۷-۳۰

 

 PastedGraphic85

 

اگر قرار است او را محاکمه کنند، پس چرا او را لخت و عریان کردند؟ چرا او را اینگونه آزار دادند؟ شاید علتش این باشد که وقتی متهم لخت و عریان و شاکی پوشیده باشد، شرم و حقارت متهم به نقطه اوج خود می‌رسد.

این روشی است که در زمان‌های مختلف در بسیاری از نقاط دنیا صورت گرفته است. با این روش چه بدون لباس و چه با لباسی مشخص، شاکی فکر و ذهن فرد را به هم می‌ریزند تا نتواند از خود دفاع کند. حتی روی فکر حضار هم اثر منفی می‌گذارد.

آیا واقعا می‌توان عمق انسانیت را بدون حقارت درک کرد؟ عیسی این حقارت را به جان خرید تا ما را بازخرید نماید، ما را از چنگال ابلیس بازپس گیرد. حال از خود می‌پرسم آیا من شرم پیرو او بودن را چشیده‌ام؟ من می‌خواهم فروتن باشم اما بدون برداشتن صلیب و از دست دادن هویت و آبرویم.

عیسی با تمام آزار و شکنجه‌ای که دید، تحقیری که شد، انگشت نمای کس و ناکسی که شد، لحظه‌ای هویت خود را از دست نداد. درد تازیانه بر بدن کوفته‌اش، نگاه تحقیر آمیز مردم نتوانست او را وادار کند که فراموش کند که او کیست. او مسیح موعود، نجات دهنده دنیا بود. این هویت عیسی است. این هویت او بود که به پاهای ناتوانش قوت داد تا به سوی مرگ قدم بردارد.

او کاملا آگاه بود که استهزای صلیب می‌تواند قدرت شیطان را برای ابد نابود کند. آگاهی بر هویتش، ماموریتش و هدفش موجب شد که شرمنگی و خجالت برهنگی در انظار مفهوم خود را از دست بدهد. شرمساری و خجالت زمانی ظاهر می‌شود که عملی اشتباه و خطایی از ما سرزده باشد. عیسی هیچ گناه و عمل زشتی مرتکب نشده بود که از آن شرمنده باشد. او خود به‌ خوبی این را می‌دانست، پس تحقیر شدنش در حضور دیگران، پدر را خشنود ساخت.

 

یا رب! من در حضور تو شرمند و خجلم، چرا که این گناه من بود که عیسی را به صلیب برد. این گناه من بود که توهین، حقارت، آزار و درد را برای عیسی به ارمغان آورد. پس ای خدا می‌خواهم بیشتر تشنه پاکی باشم. می‌خواهم در زندگی پاک باشم. چرا که در پاکی، شرم و سرافکندگی نیست. از شرمساری خسته شده‌ام. مرا از آنچه که موجب شرمساری می‌شود دور ساز، مرا با قدوسیت خود سرافراز فرما.

 
برادر محمد
MoSa